Dejavniki in mere pomembne pri izbiri ležaja so vrsta ležaja, njegova nosilnost, zunanje obremenitve, zahtevana življenjska doba in zanesljivost delovanja. Med pomembne mere pomembne pri izbiri ležaja sodi merilo nosilne sposobnosti delovanja, pri dimenzioniranju se upošteva dinamična in statična nosilnost ležaja.
Ležaji vodilnih proizvajalcev imajo obe veličini zapisani v katalogih. Življenjska doba kotalnega ležaja se odraža v številu vrtljajev ali ur delovanja. Po standardih DIN in ISO ter priporočilih vodilnih proizvajalcev med pomembne informacije pri izbiri ležaja sodi osnovna življenjska doba. To je življenjska doba, ki jo ležaji dosežejo ali presežejo pri devetdesetih odstotkih vseh preizkušanih ležajev. Med pomembne informacije pri izbiri ležaja sodijo tudi obremenitve ležajev. V poštev pride, ko lahko določimo ali na drug način poznamo zunanje sile, katerim so izpostavljeni ležaji.
Ekvivalentna obremenitev ležaja je definirana kot namišljena, po smeri in velikosti neprekinjena radialna oziroma aksialna obremenitev. Slednja ima enak vpliv na življenjsko dobo ležaja kot dejansko delujoča obremenitev. Na življenjsko dobo lahko vplivajo tudi obratovalne razmere, v katerih ležaji delujejo v praksi. Življenjsko dobo ležajev je sicer mogoče izračunati tudi brez poznavanja obratovalnih razmer, vendar gre za približen izračun življenjske dobre.
Približni izračun življenjske dobe ležaja prav tako sodi med pomembne informacije pri izbiri ležaja. Temelji na osnovni življenjski dobi kotalnih ležajev. V praksi pa imajo ležaji življenjsko dobo odvisno od njihove obremenitve in temperature pri obratovanju. Med pomembne podatke sodi tudi kontrola statične nosilnosti ležajnih obročev in kotalnih teles. Slednje morajo biti v dopustnih merah. Za dolgo življenjsko dobo ležaja in posledično učinkovitost naprave je pomembno vrtenje v območju optimalne vrtilne hitrosti. Njeno povečanje lahko vodi do povečanih izgub zaradi trenja, posledično pregrevanje ležaja, poveča se tudi centrifugalna sila, ki tlači kotalna telesa navzven proti zunanjem ležajnem obroču. Povečana centrifugalna sila se lahko odraža v nemirnem teku ležaja. Zato med pomembne informacije sodi tudi mejna vrtilna hitrost kotalnih ležajev. Temu primerno je vrtilna hitrost ležaja navzgor omejena z mejno vrednostjo.